logo          2017 WNR Series 3

Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Wednesday, August 16, 2017 7:23:59 PM EDT


Division: Alberg 30 (7 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 197 Laughing Gulll Adams, Jonathan 1 1.00 1
2 244 LinGin Williams, Tim 2 2.00 2
3 267 Wicked Arnett, Ross 3 3.00 3
4 247 Argo Williams, T.C. 4 4.00 4
5 484 Second-2-Nun Gamber, Harry 5 5.00 5
6T 308 Asylum Dodson, Patrick 6/DNC 6.00T 6T
6T 550 Skybird Nikolich, Mike 6/DNC 6.00T 6T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: Etchells (13 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 1405 Caramba Fuentes, Jose 1 1.00 1
2 1103 Indefinitely Lalumiere, Todd 2 2.00 2
3 1097 Eduardo Especial Holt, Ed 3 3.00 3
4 105 Ca$h Money Lalumiere, Matt 4 4.00 4
5 819 Make Mine a Double Borland, Jeff 5 5.00 5
6 877 R&D Brady, Christopher 6 6.00 6
7 1233 Blue Skies Kiely, Martin 7 7.00 7
8 1095 Senior Moment Ellis, James 8 8.00 8
9 51 Boxing Day Reed, James 9 9.00 9
10T 637 RIOT Floyd/Houck/Kevill, Rob/David/John 10/DNC 10.00T 10T
10T 959 Solsidan Forsberg, Jonathan 10/DNC 10.00T 10T
10T USA 1260 Playmaker Kelly, Alan 10/DNC 10.00T 10T
10T USA 1388   Gilbert, Gary 10/DNC 10.00T 10T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: Harbor 20 (20 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 Total
Points
Pos
1 311 SKIMMER Trogdon, Peter 2 1 3.00 1
2 339 H20 Hichens, Garth 4 2 6.00 2
3 270 A Train Reeves, Robert 3 5 8.00 3
4 312 Misty   1 8 9.00 4
5 213 Endurance Heintz, John 6 4 10.00 5
6 185 Pearl Kiefaber, Mark 11 3 14.00 6
7 319 Fuzzy Logic Sutton, William 8 7 15.00 7
8 427 Brilliant Appleton, Kenneth 5 11 16.00 8
9 340 Velella dimarzo, marino 10 6 16.00 9
10 341 Bull Frog Adelman, Al 7 10 17.00 10
11 326 Yellow Jacket Scholz, Jeffrey 9 12 21.00 11
12 132 Sheila Marie kehoe, bob 17 9 26.00 12
13 332 Queen Ann(e) Harrington, Anne 12 14 26.00 13
14 162 Mofongo Hill, Rick 14 15/NoFin 29.00 14
15T 342 Tru Blu Rees, Cooper 15/10% 15/NoFin 30.00T 15T
15T 344 Merlyn Anderson, Ward 15 15/NoFin 30.00T 15T
17 205 ELIXIR Shannon, Patrick 18/20% 13 31.00 17
18T 321 MEADEOR MEAD, JIM & RACHEL 18/DNC 15/NoFin 33.00T 18T
18T 323 Allegro Stevens, Ken 18/DNC 15/NoFin 33.00T 18T
18T 421 Rhapsody Corenzwit, Dan 18/DNC 15/NoFin 33.00T 18T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: Herreshoff 12.5 (8 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 2 Total
Points
Pos
1 471 hubcap Weber, Cindy 2 1 3.00 1
2 639 Emma Lou King, Peter 1 4 5.00 2
3 522 RAVEN Museler, William 4 3 7.00 3
4 400 Dotty K Cochran, Gill 6/DNC 2 8.00 4
5 263 Po'o Gold Dorton, Jervis 3 6/NoFin 9.00 5
6 411 Bit O' Luck Hurley, Chuck 5 5 10.00 6
7T 479 Clover Henry, Ken/Heidi 6/DNC 6/NoFin 12.00T 7T
7T 492 Blue Jacket Leech, Spencer 6/DNC 6/NoFin 12.00T 7T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/105 (17 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 328 Mirage Lewis, Cedric 1 1.00 1
2 210 More Cowbell Alexander, Pendleton 2 2.00 2
3 619 Froya Lawrence, Chuck 3 3.00 3
4 220 Bat IV Kennedy, Andrew 4 4.00 4
5 USA 159 Crescendo Guarino, Angelo 5 5.00 5
6 250 Smoke and Oakum Scheidt, David 6 6.00 6
7 202 Dog House Libby, Arthur 7 7.00 7
8 USA 419 Crash Cherner, Andrew 8 8.00 8
9 407 Chessie Kircher, John 9 9.00 9
10 USA 98 Better Mousetrap Putnam, Robert 10 10.00 10
11 351 inigo Konigsberg, Jim 11 11.00 11
12T 300 Ctrl Alt Delete DuPont, Ben 12/DNC 12.00T 12T
12T USA 330 At-Tack McCloud, Dennis 12/DNC 12.00T 12T
12T 498 Wind River Elert, Mark 12/DNC 12.00T 12T
12T 501 Tenacious Gitchell, Carl 12/DNC 12.00T 12T
12T USA- 523 Santas Reign, Dear Santa, Donald 12/DNC 12.00T 12T
12T 527 Firebrand Slabaugh, Jon 12/DNF 12.00T 12T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/30 (13 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 USA 90 Cannonball Stewart/Wallop, George/Doug 1 1.00 1
2 33242 Valhalla Bardelman, Steve & Katherine 2 2.00 2
3 USA 526 TOTALed MAYHEM Stryker, Doug 3 3.00 3
4 53273 Bebop Rutsch, Bob 4 4.00 4
5 53260 Rag Doll Lundahl, Rob and Beth 5 5.00 5
6 83060 Infectious Smile Keen, Tristan & Sheila 6 6.00 6
7 63242 Insatiable Anderson, Ronald 7 7.00 7
8 33504 Shamrock Irvin, Bruce 8 8.00 8
9 43343 jaguar Breiding, Bruce 9 9.00 9
10 203 Suzie Q Frist, Heidi 10 10.00 10
11 53228 Gunsmoke Moss, David 11 11.00 11
12T 32766 Pogo Lutz, Charles 12/DNC 12.00T 12T
12T 33450 Bump... Morris, Pamela 12/DNC 12.00T 12T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/35 (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 53408 Aunt Jean Sagerholm, James 1 1.00 1
2 42979 Abientot Lant, Roger 2 2.00 2
3 41870 T-Bone Artman, Bruce 3 3.00 3
4 41791 Fatal Attraction Lange, David 4 4.00 4
5 33751 BZing Travis, Benjamin 5 5.00 5

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/70 (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 5 Urban Myth Urban, Jim & Bonnie 1 1.00 1
2 35 Moxie Jorch, William 2 2.00 2
3 381 Tea Dance Snake Bowe, Peter 3 3.00 3
4T 27 Derecho Sullivan/Golden, Neil/Jim 4/DNC 4.00T 4T
4T USA 207 Leading Edge Hiller, Todd 4/DNC 4.00T 4T
4T 217 Antagonist Brigham/Calabrisi, Harry/Peter 4/DNC 4.00T 4T
4T 229 Columbia Moriarty/Mills, Ian/Nelson 4/DNC 4.00T 4T
4T 362 Vitesse Mowry, Tim 4/DNC 4.00T 4T
4T 382 Princess Boat Robinson, Brian 4/DNC 4.00T 4T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/80 (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 259 OUTLAWS Lynch, Derick 1 1.00 1
2 443 Death Rattle McKee, Kevin 2 2.00 2
3 255 Windrider Walsh, Tom 3 3.00 3
4 364 Born 2 Run Shanahan, Dan 4 4.00 4
5 340 Puffinator Mairs, Rob 5 5.00 5
6 1322 Osprey Buckley, Reid/Charlie 6 6.00 6
7T 177 SpatToCuss White, Jeff 8/DNC 8.00T 7T
7T 405 some respect Harrison, Richard 8/RET 8.00T 7T
7T 1317 Snowstorm Flake, Anthony 8/DNC 8.00T 7T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: PHRF 0 (11 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 USA 77 Saykadoo McManus, Stephen 1 1.00 1
2 683 Ramrod Jabin, Rodrick 2 2.00 2
3 USA 34 Blockade Runner Teague, Taran 3 3.00 3
4T USA 35 Gotcha Kauffman, Brad 4/DNC 4.00T 4T
4T 40 SeaBiscuit McNeil, Kevin 4/DNC 4.00T 4T
4T 59 DarkHorse McCreight, David 4/DNC 4.00T 4T
4T USA 119 Slush Fund Connelly, Jim 4/DNC 4.00T 4T
4T 157 Endorphin Wulff, Erik 4/DNC 4.00T 4T
4T 51120 Windborn Born, Richard 4/DNC 4.00T 4T
4T USA 61017 Jereboam Givry, Laurent 4/DNC 4.00T 4T
4T USA 93063 Corybantic Pica, John 4/DNC 4.00T 4T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: PHRF 1 (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 52038 Xiberger Mangold/White, Harald/William 1 1.00 1
2 40818 Gratitude Capuco, Benedict 2 2.00 2
3 USA 57 (MI2) Mission Impossible 2 Malkin, David 3 3.00 3
4 USA 65 Qa2 Olson, Norman 4 4.00 4
5T 116 The Sea Bin Project Murphy, Paul 5/DNC 5.00T 5T
5T 2609 Hall Pass Carkhuff, Jim 5/DNC 5.00T 5T
5T 30252 X Marks the Spot Chadwick, Mark 5/DNC 5.00T 5T
5T 50787 Schematic Fox, Bob 5/DNC 5.00T 5T
5T 52439 Kalevala II Saavalainen, Tapio 5/DNC 5.00T 5T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: PHRF 2 (4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 33510 Elvis Moynaugh, Tony/Celia 1 1.00 1
2 2163 Swiss Miss Shaughnessy, Gisela 2 2.00 2
3 93176 Ippon Gallagher, Sean 3 3.00 3
4 73123 Where Egos Dare Troxell, Chris 4 4.00 4

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: PHRF 3 (8 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper 1 Total
Points
Pos
1 1226 White Cap Bloomfield, Timothy 1 1.00 1
2 AYC 4 Babe Hutchinson, Annabelle 2 2.00 2
3 33229 Silent Thunder mandel, sheldon 3 3.00 3
4 681 RONIN Sheils/Rogers/Wooldridge, Peter/Chris/John 4 4.00 4
5 AYC 3 Gaynelle Walsh, Jay 5 5.00 5
6T 2 Huron von Schwarz, Karl 6/DNC 6.00T 6T
6T 4515 Revolution Brown, Michael 6/DNC 6.00T 6T
6T 33396 Starbird Martien, Frank 6/DNC 6.00T 6T

Notes

(1)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(2)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Bobby Frey
Jury Chair: Jim Capron


Version 7.5.4: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore