logo          2018 WNR Series 1

Race 4

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Friday, June 1, 2018 9:51:53 AM EDT


Division: Alberg30 (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   247 Argo Williams, T.C. Alberg30 1 19:31:13.0 1.0
2   244 LinGin Williams, Tim Alberg30 2 19:31:26.0 2.0
3   484 Second-2-Nun Gamber, Harry Alberg30 3 19:39:05.0 3.0
DNC   197 Laughing Gull Adams, Jonathan Alberg30 DNC No Time DNC 4.0T
DNC   550 Skybird Nikolich, Mike Alberg30 DNC No Time DNC 4.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:40:00.0, Length (nm) = 5.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: Etchells (11 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   1405 Caramba Fuentes, Jose Etchells 1 19:20:17.0 1.0
2   1097 Eduardo Especial Holt, Ed Etchells 2 19:20:24.0 2.0
3   1233 Blue Skies Kiely, Martin Etchells 3 19:20:25.0 3.0
4   105 Ca$h Money Lalumiere, Matthew Etchells 4 19:20:27.0 4.0
5   1103 Indefinitely Lalumiere, Todd Etchells 5 19:22:11.0 5.0
6   637 Riot Kevill, John Etchells 6 19:23:35.0 6.0
7   51 Boxing Day Reed, James Etchells 7 19:24:05.0 7.0
DNC   819 Make Mine a Double Borland, Jeff Etchells DNC No Time DNC 8.0T
DNC   877 Crooked Monkey Robinson, Kristen Etchells DNC No Time DNC 8.0T
DNC   959 Solsidan Forsberg, Jonathan Etchells DNC No Time DNC 8.0T
DNC   USA 1260 Playmaker Kelly, Alan Etchells DNC No Time DNC 8.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:25:00.0, Length (nm) = 6.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: Farr 30 (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   683 Ramrod Jabin, Rodrick Farr 30 1 18:52:51.0 1.0
2   40 SeaBiscuit McNeil, Kevin Farr 30 2 18:53:16.0 2.0
3   USA 35 Mummbles Kauffman, Brad Farr 30 3 18:54:07.0 3.0
4   USA 34 Blockade Runner Bingman, Bruce Farr 30 4 18:56:26.0 4.0
DNC   USA 25 PATRIOT Young, Steve Farr 30 DNC No Time DNC 5.0

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:05:00.0, Length (nm) = 6.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: Harbor 20 (23 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   97 Sugar Hichens, Garth 1 19:00:08.0 1.0
2   325 Puffin Carty/Hughes, Bell/George 2 19:01:08.0 2.0
3   321 MEADEOR MEAD, JIM & RACHEL 3 19:01:56.0 3.0
4   311 SKIMMER Trogdon, Peter 4 19:02:23.0 4.0
5   162 Mofongo Hill, Rick 5 19:02:26.0 5.0
6   185 Pearl Kiefaber/Laird, Mark/Walt 6 19:02:36.0 6.0
7   332 Queen Ann(e) Harrington, Anne 7 19:02:40.0 7.0
8   427 Brilliant Appleton, Kenneth 8 19:03:26.0 8.0
9   341 Bullfrog Adelman, Al 9 19:03:29.0 9.0
10   344 Merlyn Leach/Anderson, Carol/Ward 10 19:03:36.0 10.0
11   319 Fuzzy Logic Sutton, William 11 19:03:43.0 11.0
12   132 Sheila Marie Kehoe, Bob 12 19:04:18.0 12.0
13   205 Elixir Shannon, Patrick 13 19:04:52.0 13.0
14   326 Yellow Jacket Scholz, Jeffrey 14 19:04:56.0 14.0
15   421 Rhapsody Draper, Nicholas 15 19:05:37.0 15.0
16   342 Tru Blu Rees, Cooper 16 19:05:54.0 16.0
17   361 Riptide Freitag, Ed 17 19:06:04.0 17.0
DNC   213 Endurance Heintz, John DNC No Time DNC 18.0T
DNC   270 A Train Reeves, Robert DNC No Time DNC 18.0T
DNC   312 Misty Steele, Steele Syndicate DNC No Time DNC 18.0T
DNC   323 Allegro Stevens, Ken DNC No Time DNC 18.0T
DNC   339 H20 Morrow, David DNC No Time DNC 18.0T
DNC   340 Velella dimarzo, marino DNC No Time DNC 18.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:35:00.0, Length (nm) = 2.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: Herreshoff 12.5 (8 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   639 Emma Lou King, Peter 1 18:55:51.0 1.0
2   471 hubcap Weber, Cindy 2 18:59:34.0 2.0
3   522 RAVEN Museler, William 3 18:59:48.0 3.0
4   479 Clover Rothenhaus, Heidi 4 19:00:56.0 4.0
5   485 Dear Prudence Smith/Gallagher, Terrence/Bob 5 19:02:38.0 5.0
6   411 Bit O Luck Hurley, Chuck 6 19:03:06.0 6.0
7   400 Dotty K Cochran, Gill 7 19:05:48.0 7.0
DNC   263 Pot o' Gold Dorton, Jervis DNC No Time DNC 8.0

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:35:00.0, Length (nm) = 2.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/105 (17 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   202 Dog House Libby, Arthur J105 1 19:05:22.0 1.0
2   351 inigo Konigsberg, Jim J105 2 19:06:03.0 2.0
3   USA 328 Mirage Lewis, Cedric J105 3 19:06:51.0 3.0
4   501 Tenacious Gitchell, Carl J105 4 19:07:03.0 4.0
5   USA 210 Key Players Elion, Kevin J105 5 19:07:25.0 5.0
6   98 Better Mousetrap Putnam, Robert J105 6 19:07:52.0 6.0
7   USA- 523 Santas Reign, Dear Santa, Donald J105 7 19:08:28.0 7.0
8   220 Bat IV Kennedy, Andrew J105 8 19:08:42.0 8.0
9   498 Wind River Elert, Mark J105 10 19:08:58.0 10.0
10   159 Crescendo guarino, angelo J105 11 19:09:11.0 11.0
11   407 Chessie Kircher, John J105 12 19:09:20.0 12.0
12   250 Smoke and Oakum Scheidt, David J105 13 19:09:33.0 13.0
13T   USA 419 Crash Cherner, Andrew J105 9 19:08:50.0 30% 14.0T
13T   527 Firebrand Slabaugh, Jon J105 14 19:10:16.0 14.0T
15   252 Peregrine Carruth, Bill J105 15 19:10:23.0 15.0
DNC   USA 330 At-Tack McCloud, Dennis J105 DNC No Time DNC 16.0T
DNC   619 Froya Lawrence, Chuck J105 DNC No Time DNC 16.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:15:00.0, Length (nm) = 6.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/30 (15 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   53260 Rag Doll lundahl, Rob J30 1 19:27:18.0 1.0
2   90 Cannonball Riddle, Ralph J30 2 19:27:37.0 2.0
3   33450 Bump... Morris, Pam J30 3 19:28:21.0 3.0
4   USA 526 TOTALed MAYHEM Stryker, Amy and Doug J30 4 19:28:27.0 4.0
5   53228 Gunsmoke Moss, David J30 5 19:29:35.0 5.0
6   63242 Insatiable Anderson, Ron J30 6 19:29:48.0 6.0
7   83060 Infectious Smile Keen, Tristan J30 7 19:30:11.0 7.0
8   32766 Pogo Lutz, Charles J30 8 19:30:29.0 8.0
9   53273 Bebop Rutsch, Bob J30 9 19:30:50.0 9.0
10   33504 Shamrock Irvin, Bruce J30 10 19:31:33.0 10.0
11   43343   Breiding, Bruce J30 11 19:32:30.0 11.0
12   203 Suzie Q Frist, Heidi J30 12 19:33:13.0 12.0
13   59617 Mondial Ruzzi, Michael J30 13 19:36:27.0 13.0
14   122 Blitz McGinnis, James J30 14 19:38:57.0 14.0
DNC   33242 Valhalla Bardelman, Steve & Katherine J30 DNC No Time DNC 15.0

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:30:00.0, Length (nm) = 6.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/35 (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   53408 Aunt Jean Sagerholm, James J35 1 19:02:30.0 1.0
2   41870 T-Bone Artman, Bruce J35 2 19:05:12.0 2.0
3   40738 Maggie McNeely, James J35 3 19:06:58.0 3.0
DNC   41791 Fatal Attraction Lange, David J35 DNC No Time DNC 4.0T
DNC   42979 Abientot Lant, Roger J35 DNC No Time DNC 4.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:10:00.0, Length (nm) = 6.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: J/80 (10 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   USA 788 More Cowbell Alexander, Pendleton J80 1 19:14:57.0 1.0
2   259 OUTLAWS Lynch, Derick J80 2 19:15:37.0 2.0
3   443   McKee, Kevin J80 3 19:16:13.0 3.0
4   340 Puffinator Mairs, Rob J80 5 19:17:03.0 5.0
5   255 Windrider Walsh, Tom J80 6 19:17:08.0 6.0
6T   1317 Snowstorm Flake, Anthony J80 4 19:16:25.0 30% 7.0T
6T   405 some respect Harrison, Richard J80 7 19:20:14.0 7.0T
8   364 Lawyers Guns & Money Shanahan, Dan J80 8 19:21:00.0 8.0
DNC   177 Spartocuss White, Jeff J80 DNC No Time DNC 9.0T
DNC   1314 Stacked Bannura, Ramzi J80 DNC No Time DNC 9.0T

Notes

(1)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:20:00.0, Length (nm) = 6.00
(2)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(3)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: PHRF 0 (8 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   USA 8 Velocity Roesch, Martin 39 1 18:51:09.0 -00:04:46.8 00:50:55.8 00:00:00.0 1.0
2   USA 77 Saykadoo McManus, Stephen 48 3 18:51:55.0 -00:04:04.8 00:50:59.8 00:00:04.0 2.0
3   USA 157 Endorphin Wulff, Erik 24 2 18:51:28.0 -00:06:09.1 00:52:37.1 00:01:41.4 3.0
4   59 DarkHorse McCreight, David 39 4 18:54:12.0 -00:05:05.7 00:54:17.7 00:03:22.0 4.0
5   USA 93063 CORYBANTIC PICA, JOHN 48 5 18:58:12.0 -00:04:37.6 00:57:49.6 00:06:53.8 5.0
DNC   119 Slush Fund Connelly, Jim 39 DNC No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNC 6.0T
DNC   38012 ZUUL Capuco, Benedict 36 DNC No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNC 6.0T
DNC   51120 Windborn Born, Richard 48 DNC No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNC 6.0T

Notes

(1)Race 4 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.
(2)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:05:00.0, Length (nm) = 6.00
(3)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(4)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: PHRF 1 (9 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   2604 Rattle N Rum Beasley, Mike 78 1 19:02:56.0 -00:01:51.3 00:54:47.3 00:00:00.0 1.0
2   52038 Xiberger Mangold/White, Harold/William 75 2 19:02:58.0 -00:02:07.1 00:55:05.1 00:00:17.9 2.0
3   USA 65 Qa2 Olson, Norman 96 4 19:05:35.0 -00:00:20.7 00:55:55.7 00:01:08.4 3.0
4   57 M:I-2 Malkin, David 87 5 19:05:41.0 -00:01:08.2 00:56:49.2 00:02:01.9 4.0
5   52439 Kalevala II Saavalainen, Tapio 72 3 19:04:40.0 -00:02:27.7 00:57:07.7 00:02:20.4 5.0
6   33123 Starbird Martien, Frank 81 6 19:07:15.0 -00:01:43.4 00:58:58.4 00:04:11.2 6.0
7   USA 82 AfterSchock SUSIE, PAUL 72 7 19:08:02.0 -00:02:36.7 01:00:38.7 00:05:51.5 7.0
DNC   999 Smoky Zantzinger, Richard 81 DNC No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNC 8.0T
DNC   50787 Schematic Fox, Bob 93 DNC No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNC 8.0T

Notes

(1)Race 4 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.
(2)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:10:00.0, Length (nm) = 6.00
(3)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(4)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: PHRF 2 (12 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   216 The Sea Bin Project Murphy, Paul 105 1 19:28:24.0 00:00:24.5 00:52:59.5 00:00:00.0 1.0
2   USA 2163 Swiss Miss Shaughnessy, Gisela 126 2 19:32:13.0 00:02:12.0 00:55:01.0 00:02:01.4 2.0
3   33510 ELVIS Moynagh, Tony/Celia 138 4 19:33:44.0 00:03:14.6 00:55:29.4 00:02:29.8 3.0
4   73123 Where Egos Dare Troxell, Chris 123 3 19:32:28.0 00:01:57.8 00:55:30.2 00:02:30.6 4.0
5   40561 Dirty Harry McGuire, Jack 111 5 19:33:49.0 00:00:58.7 00:57:50.3 00:04:50.7 5.0
6   4515 Revolution Brown, Michael 162 10 19:38:28.0 00:05:31.6 00:57:56.4 00:04:56.9 6.0
7   5 Urban Myth Urban, Yvonne 111 6 19:34:07.0 00:00:59.0 00:58:08.0 00:05:08.4 7.0
8   93176 Ippon Gallagher, Sean 114 7 19:35:59.0 00:01:17.1 00:59:41.9 00:06:42.3 8.0
9   1959 Farr Fetched Nelson, Rick 126 9 19:38:23.0 00:02:26.3 01:00:56.7 00:07:57.2 9.0
10   27 Derecho Sullivan, Neil 111 8 19:37:26.0 00:01:02.3 01:01:23.7 00:08:24.1 10.0
DNC   33229 Silent Thunder Mandel, Sheldon 153 DNC No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNC 11.0T
DNC   63269 Just the Tip Olson, Brian 108 DNC No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNC 11.0T

Notes

(1)Race 4 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.
(2)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:35:00.0, Length (nm) = 6.00
(3)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(4)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Division: PHRF 3 (4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   1226 White Cap Bloomfield, Timothy 231 2 19:32:09.0 00:08:44.8 00:43:24.2 00:00:00.0 1.0
2   AYC 2 Rosebud Walsh, James 183 1 19:29:01.0 00:05:33.0 00:43:28.0 00:00:03.8 2.0
3   681 RONIN Sheils, Peter 231 3 19:32:24.0 00:08:47.4 00:43:36.6 00:00:12.5 3.0
4   1600 caliente field, gerard 231 4 19:35:02.0 00:09:13.9 00:45:48.1 00:02:24.0 4.0

Notes

(1)Race 4 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 550.
(2)Start Date/Time = Wednesday, May 30, 2018 18:40:00.0, Length (nm) = 5.00
(3)Scoring System is LowPoint - AYC Wed Penalties
(4)Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 1

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Bobby Frey
Jury Chair: Jim Capron


Version 7.5.5: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore